top of page
bgImage

Varikozas vēnas

Vēnu funkcija ir asins plūsmas vadīšana uz sirdi. Tas nodrošina atkārtotu asins cirkulāciju ķermenī. Veselās vēnās esošie vārstulīši aiztur asins plūsmu pretējā virzienā. Savukārt, ja vēnas ir varikozas, vārstulīši nespēs pilnvērtīgi funkcionēt, radot pietūkumu.

Varikoze - vēnu pārmaiņas

Varikozas vēnas ir problēma, kas skar gandrīz katru ceturto pasaules iedzīvotāju vecumā no 40 gadiem. Lai arī par varikozi liecina vēnu vizuālas pārmaiņas – tās palielinās, pietūkst, izspiežas, kļūst grubuļainas un zilganas – varikozas vēnas nav tikai kosmētisks defekts. Daži varikozes pacienti nemaz neizjūt diskomfortu vai sāpes, tādēļ neuztver to kā nopietnu veselības problēmu, bet tikai kā vizuālu defektu. Tomēr līdz ar laiku slimība var attīstīties, kas, savukārt, radīs dažādus nepatīkamus simptomus, piemēram, sāpes, dedzināšanu, niezi, krampjus, smaguma sajūtu. Laicīgi neārstējot varikozas vēnas, pacients riskē saslimt ar vēl nopietnākām slimībām, piemēram, trombozi vai vēnu mazspēju. Varikozei jāpievērš uzmanība arī tādēļ, ka varikozas vēnas var ierobežot cilvēka dzīves kvalitāti un traucēt ikdienas aktivitātes.

 

Daži no varikozu vēnu simptomiem: vēnas maina savu krāsu – tās ir zilā vai violetā krāsā; vēnas ir izspiedušās uz āru, ir šķietami mezglainas, grubuļainas, pēc izskata tās atgādina auklas; smaguma sajūta un sāpes kājās; durstīga vai dedzinoša sajūta; muskuļu krampji; piepampuši apakšstilbi; izteiktas sāpes kājās pēc ilgstošas stāvēšanas vai sēdēšanas; nieze vienas vai vairāku vēnu apvidū.

varikozas vēnas
Varikozas vēnas

Tā ir slimība, kurai ir vairāki riska faktori. Šīs veselības problēmas rašanos var ietekmēt tādi faktori kā novecošana, dzimums – varikozas vēnas biežāk rodas sievietēm (jo īpaši hormonālo izmaiņu laikā pirmsmenstruālā sindroma, grūtniecības vai menopauzes dēļ, kā arī lietojot hormonālos pretapaugļošanās līdzekļus), gēni, liekais svars, ilgstoša stāvēšana kājās vai sēdēšana.

Varikozas vēnas ir paplašinātas, pietūkušas vēnas, kas rodas vārstuļu mazspējas un traucētas asins plūsmas gadījumā. Jebkura virspusēja vēna var kļūt par varikozu, taču visbiežāk tiek skartas kāju vēnas. Tas ir skaidrojams ar to, ka vertikālā stāvoklī (stāvot un ejot) palielinās spiediens ķermeņa apakšdaļas vēnās. Varikozas vēnas daudziem cilvēkiem izraisa smagumu un pietūkumu apakšējās ekstremitātēs. Daudzos gadījumos varikozas vēnas var izraisīt nopietnākas problēmas – trofiskās čūlas, tāpēc šo saslimšanu nevajadzētu uzskatīt par kosmētisku defektu. Varikozo vēnu ārstēšana var ietvert gan profilaktiskus pasākumus hroniskas vēnu mazspējas attīstības novēršanai, gan ķirurģiskas procedūras vēnu izņemšanai (izmantojot dažādas metodes).

Kā atpazīt varikozas vēnas – 5 galvenie slimības simptomi

  1. Nogurums kājās pēc darba dienas – protams, nogurums pēc darba nav nekas neparasts, taču, ja tas nepāriet pat pēc atpūtas, tas var būt signāls, ko nevajadzētu ignorēt.

  2. Krampji – kāju krampji ne vienmēr norāda uz asinsvadu problēmām, taču, ja tie atkārtojas regulāri un rada sāpes, ieteicams konsultēties ar flebologu.

  3. Pietūkums kājās – arī kāju pietūkums ne vienmēr norāda uz asinsvadu problēmām, taču tas bieži parādās tieši varikozo vēnu gadījumā, it īpaši situācijās, kad pietūkums ir novērojams kopā ar citiem varikozes simptomiem.

  4. Ādas krāsas maiņa – asinsvadu slimību gadījumā tiek traucēta asinsrite, un tāpēc dažas vietas uz kāju ādas var kļūt gaišākas vai tumšākas.

  5. Vēnu ārējā izskata izmaiņas – vēnas ir redzamas virs ādas, un tās var sataustīt ar pirkstiem. Tās sāk izskatīties pēc mezgliem vai auklām. Slimībai progresējot, varikozā vēna var iegūt tumši zilu vai pat melnu nokrāsu.

Ja Jūs novērojat šos simptomus un vēlaties noteikt precīzu cēloni un pilnībā atbrīvoties no diskomforta, piesakieties konsultācijai Liānas Miķelsones un Jura Sproģa ārstu praksē ķirurģijā. Mūsu speciālisti pārbaudīs Jūsu vēnu stāvokli un sniegs individuālus ieteikumus, pamatojoties uz ilggadējo profesionālo ārstēšanas pieredzi.

bottom of page