Reģistratūra: +371 67 221 196  |   mskirurgija@inbox.lv

Varikozas vēnas

Vēnu funkcija ir asins plūsmas vadīšana uz sirdi. Tas nodrošina atkārtotu asins cirkulāciju ķermenī. Veselās vēnās esošie vārstulīši aiztur asins plūsmu pretējā virzienā. Savukārt, ja vēnas ir varikozas, vārstulīši nespēs pilnvērtīgi funkcionēt, radot pietūkumu.

Varikoze - vēnu pārmaiņas

Varikozas vēnas ir problēma, kas skar gandrīz katru ceturto pasaules iedzīvotāju vecumā no 40 gadiem. Lai arī par varikozi liecina vēnu vizuālas pārmaiņas – tās palielinās, pietūkst, izspiežas, kļūst grubuļainas un zilganas – varikozas vēnas nav tikai kosmētisks defekts. Daži varikozes pacienti nemaz neizjūt diskomfortu vai sāpes, tādēļ neuztver to kā nopietnu veselības problēmu, bet tikai kā vizuālu defektu. Tomēr līdz ar laiku slimība var attīstīties, kas, savukārt, radīs dažādus nepatīkamus simptomus, piemēram, sāpes, dedzināšanu, niezi, krampjus, smaguma sajūtu. Laicīgi neārstējot varikozas vēnas, pacients riskē saslimt ar vēl nopietnākām slimībām, piemēram, trombozi vai vēnu mazspēju. Varikozei jāpievērš uzmanība arī tādēļ, ka varikozas vēnas var ierobežot cilvēka dzīves kvalitāti un traucēt ikdienas aktivitātes.


Daži no varikozu vēnu simptomiem: vēnas maina savu krāsu – tās ir zilā vai violetā krāsā; vēnas ir izspiedušās uz āru, ir šķietami mezglainas, grubuļainas, pēc izskata tās atgādina auklas; smaguma sajūta un sāpes kājās; durstīga vai dedzinoša sajūta; muskuļu krampji; piepampuši apakšstilbi; izteiktas sāpes kājās pēc ilgstošas stāvēšanas vai sēdēšanas; nieze vienas vai vairāku vēnu apvidū.

Varikozas vēnas

Tā ir slimība, kurai ir vairāki riska faktori. Šīs veselības problēmas rašanos var ietekmēt tādi faktori kā novecošana, dzimums – varikozas vēnas biežāk rodas sievietēm (jo īpaši hormonālo izmaiņu laikā pirmsmenstruālā sindroma, grūtniecības vai menopauzes dēļ, kā arī lietojot hormonālos pretapaugļošanās līdzekļus), gēni, liekais svars, ilgstoša stāvēšana kājās vai sēdēšana.