Reģistratūra: +371 67 221 196  |   mskirurgija@inbox.lv

Dzimumzīmju noņemšana

Dzimumzīmju noņemšana ir nepieciešama ne tikai, lai uzlabotu ādas estētisko stāvokli, bet arī lai izvairītos no iespējama ādas vēža. Ādas vēzis var veidoties gan no esošas dzimumzīmes, kas uz ķermeņa atrodas jau kopš dzimšanas, gan uz iepriekš neskartas ādas. Tikai dermatologs ir spējīgs noteikt riska līmeni, apskatot dzimumzīmi un nozīmēt dzimumzīmes noņemšanu.

Dzimumzīmes pārbaude pie speciālista

Pirmās pazīmes, kas var nozīmēt obligāti nepieciešamu dzimumzīmes noņemšanu, ir, ja dzimumzīme pārāk strauji aug, ir asimetriska, maina savu krāsu, niez, asiņo vai sāp. Ja kaut viena no pazīmēm atbilst, ieteicams nekavējoties doties pie dermatologa. Dermatologs veiks nepieciešamo apskati un nepieciešamības gadījumā veiks dzimumzīmju noņemšanu. Jo ātrāk tiks likvidēta dzimumzīme, kas radījusi šaubas dermatologam, jo lielāka iespēja ir izvairīties no ļaundabīga audzēja riska.

Mūsdienās dzimumzīmju noņemšana iespējama ar vairākiem likvidēšanas variantiem. Viens no tiem ir ķirurģiska dzimumzīmes izgriešana, kas ir visizplatītākais dzimumzīmju noņemšanas veids. Šī metode vislabāk ļauj novērtēt dzimumzīmi un noteikt tās veidu. Vienkāršos dzimumzīmju noņemšanas gadījumos tiek izmantots lāzers. Šī procedūra tiek izmantota gadījumos, kad dzimumzīme ir skaidri redzama ādas virsējā slānī. Dzimumzīmju noņemšana iespējama ar šķidro slāpekli jeb aukstuma terapiju. Šī metode der tikai virspusējām un labdabīgām dzimumzīmēm.

Dzimumzīmju noņemšanas operācija

Pirms dodies uz dzimumzīmju noņemšanas operāciju, kategoriski aizliegts dzimumzīmi kairināt, jāuzmana asins spiediens un 3 dienas pirms operācijas ieteicams atturēties no smēķēšanas. Ārsti iesaka uzturā izvairīties no ķiploku lietošanas, kā arī no aspirīna un citu asins šķidrinošu līdzekļu lietošanas, ja vien zāles nav nozīmējis ārsts. 


Pēc dzimumzīmju noņemšanas operācijas rūpīgi jāseko ārsta norādījumiem par brūces kopšanu. Ieteicams atturēties no aktīviem sporta veidiem un nemitrināt operācijas vietu. Brūces pārsiešana jāveic katru dienu – pirmās 3 dienas pārsējam jābūt spiedošam. 


Dzimumzīmju noņemšanas procedūru vislabāk ir veikt pie dermatologa, kas ir specializējies ķirurģijā. L.Miķelsones un J.Sproģa ārstu prakse ķirurģijā ir specializējusies dzimumzīmju noņemšanā, garantējot veiksmīgi noritējušu operāciju un turpmāko ādas veidojumu ārstēšanu. Dzimumzīmju noņemšana ir jāuztic profesionāliem speciālistiem, lai laicīgi atklātu iespējamu audzēju un to likvidētu.