top of page
dzimumzīmju noņemšana.jpg

Ādas un zemādas veidojumi – iedalījums un ārstēšanas iespējas

Ādas un zemādas veidojumi var rasties, piemēram, ultravioletā starojuma, biežu ādas traumu, nelabvēlīgu vides apstākļu, liela skaita dzimumzīmju (ģenētiskā nosliece) ietekmē, kā arī citos gadījumos. 

Kā iedala ādas un zemādas veidojumus un kādas ir to ārstēšanas iespējas?

Labdabīgi ādas un zemādas veidojumi

 

Zemādas veidojumi ir, piemēram, ateromas, lipomas, savukārt labdabīgi ādas veidojumi – papilomas, hemangiomas, fibromas, dzimumzīmes, kā arī citi veidojumi. Labdabīgie ādas veidojumi nosacīti neapdraud veselību, taču laika gaitā tie var izveidoties par ļaundabīgiem audzējiem, kam nepieciešama tūlītēja ķirurģiskā iejaukšanās. Savukārt, ja zemādas veidojumi sasniedz lielus izmērus, tad tie var sākt spiest uz nerviem un asinsvadiem, kas savukārt var traucēt normālai ķermeņa darbībai.


Izplatīts ādas veidojums – papilomas
 

Viens no izplatītākajiem ādas veidojumu tipiem ir papilomas, kas ārēji atgādina mezglus. Visbiežāk papilomas izskatās kā dažādu formu un izmēru izaugumi, to krāsa ir no gaišas līdz tumši brūnai un pelēkai. Lai noņemtu papilomas, tās, piemēram, apstrādā ar ķīmiski aktīvām skābēm, pielieto kriodestrikciju ar šķidru slāpekli, izgriež ķirurģiski un veic daudzas citas medicīniskās procedūras.
 

Bieži sastopami zemādas veidojumi – ateromas
 

Izplatīts zemādas veidojumu tips ir ateromas. Tās rodas, ja kaut kādu iemeslu dēļ tiek nosprostoti tauku dziedzera izvadkanāli. Ateromas visbiežāk veidojas uz galvas ādas, kakla, muguras, cirkšņu zonā, tas ir, vietās ar augstu tauku dziedzeru koncentrāciju. Vietās, kur sakrājas tauki kopā ar sviedriem un atmirušajām šūnām, rodas apsārtums, pietūkums, blīvs veidojums. Iekaisusi ateroma var izlauzties pati, atbrīvojot strutojošu tauku saturu. Šāds zemādas veidojums tiek noņemts tikai ar ķirurģiskās iejaukšanās palīdzību.


Zemādas un ādas veidojumus nedrīkst atstāt bez ievērības
 

Lai arī daudzos gadījumos labdabīgie ādas un zemādas veidojumi var neradīt īpašas sūdzības, ir svarīgi konsultēties ar attiecīgajiem speciālistiem, piemēram, dermatologiem, ķirurgiem. Dažkārt ādas veidojumi var pārveidoties arī ļaundabīgās formās, kas ir pavisam cits ādas veidojumu tips – ļaundabīgi jaunveidojumi, kas strauji aug, ietekmējot apkārtējos audus un orgānus, un veido metastāzes. Ļaundabīgie veidojumi ir, piemēram, liposarkoma, melanoma, sarkoma.
Neskatoties uz to, ka labdabīgi jaunveidojumi ir praktiski nekaitīgi veselībai, ir nepieciešama to novērošana un konsultācija ar ķirurgu.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
Komentēt
bottom of page